Tersine Dünya

Highlights

Bitirim Leyla naralar atarak sahneye girer. Mahallenin huzurunu kaçırır. Leyla sarhoş bir halde polis memuru Fethiye ile dalga geçer. Mahalleli en başından beri olay yerinde olanları takip etmektedir. Leyla’ya kelepçe vurulacağını farkına varan kocası ortaya çıkıp oğluyla beraber dövünmeye başlar.

BAK

Kocası kendini acındırarak Leyla’yı kurtarmaya uğraşır. Bu sırada mahalleli olayın değerlendirmesini yapmaktadır. Komiser, Bitirim Leyla’yı kocası ve oğlunun hatrına bu seferlik serbest bırakır. Leyla, mahalledeki adamlardan Yasin’e bir mektup yazmıştır. Mektubu ele geçiren kocası ortalığı velveleye verir.

Bitirim Leyla bu sefer de üçkağıt atarak para kazanmaya çalışır. Fakat kumar oynamaya gelen tipler yine onun gibi belalı tiplerdir. Gelenlerin birisi pehlivan, birisi kareteci, birisi de komando gibi giyinmiştir. Paralarını Leyla’ya kaybeden kumarbazlar sonunda Leyla ile kavgaya tutuşurlar ve o sırada bıçak elinde yakalanan Leyla hapsi boylar.

Leyla ile kumarbazlardan Kevser hapishanede tuvalet temizlerlerken tekrar rastlaşırlar. Leyla sigara vermesi karşılığında Kevser ile arkadaş olabileceğini söyler. Sigarayı çıkarmak için büyük uğraş verirler. Kevser kendi hapishaneye düşüş hikayesini anlatır. Ardından Leyla, kocası Süleyman ile tanışmasının hikayesini anlatır.

BAK

Babası oğlunun serpilip olgunlaşmasına endişelenir. Oğlundan yararlanmak isteyenlerin olabileceğini düşünmektedir. Artık karısı yoktur. Baba iş aramaya karar verir. Pala Bıyık Hasan amca onları evine davet eder. Pala Bıyık Hasan amcalarda sohbet ederler. Pala Bıyık Hasan’ın karısı Hayriye, kocasını beğenmeyip başka adamlara bakan çapkın biridir. Pala Bıyık Hasan amca bu duruma içerlenmektedir ama sonradan işveli hareketlerde bulunur.

BAK

Leyla’yı ziyaret etmek için oğlu ve kocası hapishaneye gelir. Hapishane görevlisi kadın, Leyla’nın kocası Süleyman’ı çekici bulur. Süleyman’a ilan-ı aşk edip ona tecavüz etmeye yeltenmişken oğlu Cemal odaya girip olacakları yarıda keser. Babası ile Cemal birlikte evlerine dönerler. Cemal mahallede peşinden koşan kadınlara bakmaz çünkü o Belalı Filiz’e aşıktır. Bakkal teyze önce Süleyman’a sarktınlık eder ama sonra Süleyman’ın tavrı karşısında ödü kopar ve bir daha sarkıntılık etmeyeceğine söz verir. Süleyman fabrikaya işe başlamak için gelir.

BAK

Hayriye, Süleyman’ı patronu ile tanıştırır. Patronu erkek düşkünü olarak bilinmektedir. Patron, Süleyman’a onu köşke almayı teklif eder. Süleyman umarsızca zengin fabrikatörün teklifini kabul eder. Fabrikatör Süleyman’ın üzerindekilerin hepsini çıkarttırıp ona bir kürk giydirir.

BAK

Babası yeniden oğluyla karşılaşır fakat birbirlerini yadırgamazlar. Oğlu, babasını intikam planına ikna eder. Yaşlı fabrikatöre kendini aşık edip evlendirmeyi sonra kadın ölünce de tüm zenginliğine konmanın hayalini kurmaktadır. Belalısı Filiz dahi plana ikna olur.

Bitirim Leyla tutuksuz yargılama ile salıverilir. Önce eski evine gider sonra da Bakkal Nuriye’ye gelip kocası ve oğlunun neden hapiste onu uzun zamandır ziyaret etmediğini soruşturur fakat bir haber alamaz. Leyla bakkala gelen oğlana sarkıntılık eder. Oğlanın annesi ortalığı ayağa kaldırır ve babasını evden kovar.

BAK

Sokakta kalan çocuğun babası inci pavyona girip darbuka çalmaya başlar. Sonra Abdulrahman sahneye çıkar ve şovunu sergiler.

BAK

Leyla, Dansör Abdulrahman kısaca Apo’ya aşık olur. Sonra onunla sevişmek ister. Apo önce kendi hayat hikayesini anlatır.

BAK

Leyla Apo ile evlenmeyi kafasına koymuştur. Leyla inci pavyona tekrar gelir fakat inci pavyon bir zengin fabrikatör tarafından kapatılmıştır. Leyla önce içeri alınmaz ama tanıdığı Hayriye Leyla’yı görüp onu içeri aldırır. Leyla’nın eski manitası Yasin sahnededir şarkısını söyler. Pavyonda adamlar fabrikatörü eğlendirmek için dans etmektedirler.

BAK

Hayriye ile Leyla sohbet ederken daha sonra fabrikatörle Leyla sohbet etmeye başlar. Fabrikatör ile Leyla birbirlerine kendi adamlarından bahsederlerken hangisinin daha güzel olduğuna dair aralarında anlaşamazlar. Hazır Leyla’nın Apo’su buradayken fabrikatör de kendisininkini çağırmaya karar verir. Bir reklam arası verilir.

BAK

Apo gösteriye başlar. Ardından Cemal ve babası gelir. Fabrikatöre buraya kendi pisliklerini göstermek için mi getirdin diye kızarlar. Babası Süleyman, dava açacağını söyler fakat fabrikatör bunları parasız pulsuz kovar. Bu sırada annesi, babası ve oğluyla karşılaşır. Leylanın mektup gönderdiği adam Yasin pavyona düşmüştür. Leyla’ya bir hayat dersi verir. Pavyoncu Apo’yu Leyla’ya bırakmaz. Son sahnede Apo kafası kanarken aniden sahneye fırlar fakat bu durum Bitirim Leyla’nın umrunda olmaz, çekip gider. Cemal ona pansuman yapmaya çalışır.

Sonrasında kadına şiddete dair yürek burkan istatistiklere ve bir koroya yer verilmektedir.

BAK

BONUS

BAK

son sayfada benim düşüncelerim…