Gecede İki Gölge – Lorca Oyunlarından Bir Kolaj

“Bir ses duydum!Kim var orada?

Yoksa gelenler aşıklar mı?

Hissediyorum bu gece kan dökülecek.

İşte,birileri var.

Oradalar!

Çabuk olalım, Ay çıkmak üzere.”

Gecenin karanlığı saklar aşıkları, kaçakları, suçluları. Onlarsa ayışığında bulurlar yollarını. Lakin Ay bir muzırlık yapıp ölüme randevu verirse gecenin karanlığı yetmez düğümleri saklamaya ve çözülüverir bağlar yeni düğümler atılsın diye.

Bu sebepledir ki ölüm gelir ve perdeler kalkar. Birçok kişi öldükleri güne kadar dört duvar arasında yaşar ve ancak o gün onları güneşe çıkarırlar. Bir ölü, yaşayan bir bedenden daha diridir: Ölüm bir berber usturasının ucu gibi yaralar insanın çehresini. Bu İspanya’da öylesine bilinir ki ölümle ilgili şakalar yapmaya ya da sükunet içinde ölümü seyre dalmaya aşinadır İspanyollar.

Taşkışla Sahnesi olarak 2016-2017 sezonunda, Federico Garcia Lorca’nın “Bernarda Alba’nın Evi”, “Mariana Pineda” ve “Kanlı Düğün” adlı oyunlarından oluşturduğumuz kolaj çalışmamız olan, “Gecede İki Gölge” adlı temel eğitim prodüksiyonumuzu sergiliyoruz. Bu prodüksiyon sürecindeki tüm çalışmalarımızı, topluluk olarak, kolektif bir şekilde yürütmeye çalıştık. Ekipler, aşağıdaki insanların sorumlululuğunda hep birlikte çalışmalarını sürdürmüştür.

Afiş: Cemre Işıksal, Dilara Gargı, Ege Aydemir, Vural Yusuf Gültekin

Dekor – Işık: Dilara Gargı, Emin Vergili, Erdoğan Onur Eroğlu, Gökalp Çakmak, İrem Tokgöz, Rana Doğan, Yasin Üzüm

Kostüm-Aksesuar-Makyaj: Aylin Dereli, Can Metin, Cemre Işıksal, Ceyhun Ceylan, Eda Özsoy, İdil Başak Dinç

Metin: Cansu Ekici, Ege Can Özgür, Merve Avdan, Merve Tokgöz, Kaan Levent Büyükyıldırım, Talha Yavuz

Müzik-Dans: Aylin Dereli, Beste Kahreman, Cansu Ekici, Ege Aydemir, Erdoğan Onur Eroğlu, İdil Başak Dinç, Kaan Levent Büyükyıldırım, Vural Yusuf Gültekin

Oyuncular (Sahneye Giriş Sırasıyla):
Martirio: Merve Avdan
Adela: İdil Başak Dinç
Amelia: Cemre Işıksal
Magdalena: Beste Kahreman
Bernarda Alba: Merve Tokgöz
La Poncia: Rana Doğan
Angustias: Aylin Dereli
Dona Angustias: İrem Tokgöz
Clavela: Cansu Ekici
Victor: Yasin Üzüm
Pedrosa: Emin Vergili
Ampora: Merve Avdan
Lucia: Rana Doğan
Mariana Pineda: Eda Özsoy
Fernando: Can Metin
Maria Josefa: Dilara Gargı
Mariana’nın Küçük Çocuğu: Vural Yusuf Gültekin
Mariana’nın Daha Küçük Çocuğu: Ege Aydemir
Birinci İsyancı: Gökalp Çakmak
İkinci İsyancı: Talha Yavuz
Üçüncü İsyancı: Ege Can Özgür
Dilenci Kadın: Ege Aydemir
Ay: Aylin Dereli, Dilara Gargı

Katkılarından dolayı;
Danışmanımız Prof. Dr. Gürcan Koçan’a,
Tüm İTÜ emekçilerine, İTÜ Tiyatro Kulübü üyelerine, İTÜ Kültür Sanat Birliğine, Damla Çamur’a, Hazal Ünlü’ye, Çağla Ay’a, Burak Üzümkesici’ye, Özgür Işık’a, Öykü Gürpınar’a, Nihan Acar’a, Ali Ersan Karadeniz’e, Halil Metin’e, Tiyatro Merdivene, ailelerimize ve süreçteki tüm çalışmalarımızda, bizzat içinde yer alarak desteklerini sunan mezun oluşumu grubumuz, Anıl Kocaoğulları, Fulden Aytaç, Fikri Buber, Orhun Cebeci ve Yağmur Atalan’a çok teşekkür ederiz.

Önemli Not: Oyunumuzun seyirci kapasitesi sınırlı olduğu için oyun ücretsiz biletlidir. Biletler Çarşamba (bugün), Perşembe ve Cuma günleri Taşkışla fakültesinde öğlen arasında (12.30-14.30) açılacak olan masalarımızdan temin edilebilir. Rezervasyon için 0555 618 05 30 numaralı telefonla iletişime geçebilirsiniz.